Copyright op je gezicht en stem
In de strijd tegen deepfakes werd in Denemarken al voorgesteld de auteurswet uit breiden zodat iedereen copyright krijgt op zijn eigen gezicht en stem. Ook in Nederland werden vergelijkbare ideeën voorgesteld en staat inmiddels een internetconsultatie open. In een artikel van de Letse krant Latvijas Avīze gaan hoogleraren Dirk Visser en Bart Custers in op deze voorstellen.
Dirk Visser stelt dat de huidige wetgeving, waaronder de AVG momenteel tekortschiet: 'Dat is een ernstig gebrek. Ook de nieuwe AI-verordening biedt onvoldoende soelaas, want die vereist slechts een vermelding. Als ik een film zou maken waarin een beroemde acteur als deepfake wordt gebruikt, en aan het eind zou schrijven ‘dit is een deepfake’, verandert dat niets. Ik zou nog steeds iemands beeltenis en stem zonder toestemming gebruiken. Dergelijke situaties zouden niet toegestaan mogen zijn.'
Bart Custers onderschrijft dat in een recent NJB-artikel. Hij voegt daaraan toe dat commercialisering van menselijke identiteit een gevaarlijk pad is: 'Mensen zouden kunnen overwegen hun gezicht of stem te verkopen om winst te maken. Maar is dat een eerlijke transactie? Zijn alle gevolgen transparant?' Custers stelt dat iemands persoonlijke uiterlijk niet te snel handelswaar moet worden. Copyright of je eigen gezicht of stem zou averechts kunnen uitpakken.
Meer weten?
Lees op de website van NOS de artikelen over de wetsvoorstellen in Nederland en Denemarken.
De internetconsultatie is te raadplegen op de website van Overheid.nl.
Zie de website van Latvijas Avīze voor het artikel (in het Lets) van Dirk Visser en Bart Custers.