Universiteit Leiden

nl en

Kindermishandeling in Stadskanaal was planmatig, zeggen experts

Het Openbaar Ministerie onderzoekt twee moeders uit Stadskanaal die worden verdacht van ernstige kindermishandeling. Mariëlle Bruning, hoogleraar Jeugdrecht, sprak met meerdere nieuwsmedia over de zaak en de gelijkenissen met die van het Vlaardingse pleegmeisje.

Het Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar twee moeders uit Stadskanaal die worden verdacht van ernstige mishandeling van een 6-jarig meisje en een 7-jarige jongen. Uit dossiers van de Raad voor de Kinderbescherming, die zijn voorgelegd aan de kinderrechter, blijkt dat de kinderen zijn opgesloten en vernederd. Ook werden de mishandelingen gefilmd.

De zaak vertoont gelijkenissen met die van het ernstig mishandelde pleegmeisje uit Vlaardingen. Hoewel de strafzaak tegen de twee vrouwen uit Stadskanaal nog moet beginnen, lijken er soortgelijke patronen van structurele en planmatige mishandeling naar voren te komen, zeggen experts. Hulpverleners zagen gedurende het misbruik echter vooral losse signalen, en merkten geen samenhangend patroon. Hierdoor werd de ernst van de situatie mogelijk te laat onderkend.

Volgens Mariëlle Bruning is het opvallend dat in beide zaken wel degelijk meerdere meldingen zijn gedaan. In haar ogen had eerder ingrijpen, zoals uithuisplaatsing, voor de hand gelegen. ‘In beide zaken kwamen er ernstige signalen: vanuit school, de huisarts, tot een ziekenhuisopname’, zegt Bruning. ‘Die zijn toch blijven hangen, in dit geval waarschijnlijk bij Veilig Thuis.’

Meer weten?

Lees het volledige NOS-artikel
Bekijk de Nieuwsuur-uitzending
Luister de Radio 1-uitzending

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.