Universiteit Leiden

nl en

Leiden Institute for Brain and Cognition

2026 Het lerende brein

Elk jaar organiseert het LIBC in samenwerking met de gemeente Leiden een Publieksdag over hersenonderzoek.

HET LERENDE BREIN: fantastisch plastisch!

Wanneer: 6 november 2026
Waar: Stadsgehoorzaal Leiden

Ben jij erbij? 

We leren wat af in ons leven! Daar gebruiken we onze hersenen bij, maar hoe ziet een lerend brein er eigenlijk uit? Soms lijkt leren vanzelf te gaan, zoals het leren van taal door baby’s, maar soms is het een geweldig geploeter. Het gemak of de moeite waarmee we leren lijkt af te hangen van een heleboel factoren, zoals leeftijd, motivatie, slaap, en stress. We zouden graag weten wat de ideale omstandigheden zijn om te leren, of het nu gaat om het leren van een taal, of het leren bespelen van een instrument, om het leren een arm weer te gebruiken na een ongeluk, of het leren om te gaan met pijn. Op deze publieksdag vertellen experts wat er in onze hersenen gebeurt als we iets leren, en komen factoren die leren beïnvloeden aan bod. Daarnaast horen we of de inzet van specifieke hulpmiddelen het leren zou kunnen vergemakkelijken, en in hoeverre mensen, dieren, en computers op vergelijkbare manier hun kennis vergaren. We sluiten af met een panelgesprek over manieren waarop je het beste kunt leren. Kortom, een rijkgevulde dag waarop enorm veel te leren valt! 

Programma - een tipje van de sluier!

Verschillende interdisciplinaire sprekers zullen in vier sessies een divers programma presenteren over het lerende brein:

Sessie 1: Een leven lang leren: fantastisch plastisch!

Prof. Christiaan Levelt neemt je mee in de fascinerende wereld van hersencellen die zich een leven lang blijven aanpassen. 

Dr. Linda van Leijenhorst vertelt hoe het lerende brein zich ontwikkelt van kindertijd tot jongvolwassenheid.

Dr. Rebecca Schaefer laat zien hoe muziek ons kan helpen bij het (her)leren bewegen, en zo kan bijdragen aan gezond ouder worden.  

Sessie 2: Het nieuwsgierige brein

Prof. Sabine Hunnius legt uit hoe baby's door hun nieuwsgierigheid de basis leggen voor een leven lang leren. 

Dr. Judith Schomaker vertelt ons waarom nieuwigheid zo'n krachtige motor is voor leren, motivatie en geheugen én hoe je daar slim gebruik van kunt maken.

Prof. Anna van Duijvenvoorde legt uit waarom jongeren soms meer lijken te leren van vrienden dan van leraren en boeken, en hoe een andere lesaanpak hier op zou kunnen aansluiten.

Sessie 3: Het veerkrachtige brein

Prof. Ineke van der Ham laat zien hoe innovatieve technologie mensen helpt om na hersenletsel de weg weer te kunnen vinden.

Prof. Anne-Laura van Harmelen laat zien hoe veerkracht ontstaat en waarom sommige mensen, ondanks moeilijke ervaringen, toch verder kunnen groeien.

Sessie 4: Leren bij mens, dier en computer

Dr. Janna Marie Bas-Hoogendam onderzoekt hoe neurofeedback jongeren met sociale angst kan helpen om deze angst stap voor stap de baas te worden.

Dr. Sita ter Haar vertelt ons hoe mensen en dieren verschillen en overeenkomen in het leren van taal en geluiden. 

En meer! Een pauzeprogramma met demo’s en leerzame spelletjes, paneldiscussies en een verrassend intermezzo! Houdt de website in de gaten…

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.