Universiteit Leiden

nl en

Inclusiever onderwijs op de KNHG Historicidagen 2026

Kim Beerden, Babs van Eijk en Nasreen Javanjoo gaven op de KNHG Historicidagen 2026 in Leiden een workshop ‘inclusiever geschiedenisonderwijs: van theorie naar praktijk’.

Na een korte presentatie over ons Comenius project over inclusiever onderwijs en een toelichting op de roadmap die hieruit voortkwam, zijn we in kleine groepjes met elkaar het gesprek aangegaan. We spraken over hoe door kleine aanpassingen in een vak al grote veranderingen teweeg kunnen worden gebracht, maar ook over hoe om te gaan met eventuele hobbels op de weg.

Het doel van de workshop was om onze roadmap te presenteren en de verschillende toepassingen ervan actief te bespreken met andere historici. Het uitwisselen van ervaringen met uitdagingen op het gebied van inclusief geschiedenisonderwijs bleek zeer waardevol. Zo konden wij weer veel leren van de perspectieven van onze deelnemers, zeker omdat zij deels niet op de universiteit werkten, maar bijvoorbeeld in het middelbaar onderwijs of bij OCW. Ook was er een student met beperkingen die zelf ervaringen had en die wilde delen. Dit voegde een nieuwe dimensie toe aan de manier waarop we tot nu toe nadachten over de reikwijdte van onze roadmap.

Nasreen merkt op:

"Het was erg inspirerend om met andere historici te praten over de verschillende uitdagingen die komen kijken bij het vormgeven van inclusief onderwijs. Ik heb veel nieuwe inzichten meegenomen. Bijvoorbeeld over het zoeken van verbinding met mensen en instellingen buiten de universiteit. Wij kunnen veel van elkaar leren, maar moeten daarvoor soms ook buiten de universitaire wereld stappen."

Hiernaast zegt Babs:

"Het was mooi om te zien dat de deelnemers al actief bezig waren met diversiteit en inclusiviteit in hun eigen onderwijs en graag ervaringen met elkaar wilden delen. Zo bleek dat het vertellen van onderbelichte verhalen in de geschiedenis soms ook voor weerstand kan zorgen bij sommigen. In de groep hebben we het met elkaar gehad over hoe hiermee om te gaan. De weerstand laat enerzijds goed zien dat het hard nodig is om juist met dit soort thema’s actief aan de slag te gaan. Anderzijds kan het ook juist een goed startpunt vormen om met elkaar het gesprek aan te gaan."

Al met al waren niet alleen wij, maar ook de deelnemers erg enthousiast en was het een zeer geslaagde workshop. Een van de belangrijkste punten uit ons project, en ook iets wat goed naar voren kwam in deze workshop, is dat diversiteit en inclusiviteit absoluut belangrijk zijn om over te praten, maar dat het ook om actieve veranderingen gaat: groot en klein. De ontwikkelde roadmap biedt hierin een toegankelijke en korte, maar krachtige hulp.

Roadmap

De Roadmap is open access te vinden in de database van Scholarly Publications van Universiteit Leiden.

Roadmap diversificatie van academisch geschiedenisonderwijs
Infographic - Diversiteit in het (hoger) geschiedenisonderwijs: diversificatie van academisch geschiedenisonderwijs tussen inhoud en proces
Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.