Universiteit Leiden

nl en

Van virtuele verkrachting naar meta-verkrachting: Seksueel geweld, strafrecht en de metaverse

Carlotta Rigotti, postdoctoraal onderzoeker bij eLaw – Centrum voor Recht en Digitale Technologie, en professor Clare McGlynn van Durham University hebben samen een nieuw artikel gepubliceerd in de Oxford Journal of Legal Studies, waarin zij het concept meta-verkrachting introduceren en de mogelijke behandeling ervan onder het strafrecht verkennen.

Nu de metaverse de grens tussen fysieke en virtuele werelden vervaagt—versterkt door haptische technologieën die zintuiglijke feedback bieden—dreigt deze digitale ruimte een steeds centralere rol te gaan spelen in het dagelijks leven. Tegelijkertijd ontwikkelt de metaverse zich ook tot een plek waar seksueel geweld plaatsvindt. Steeds meer vrouwelijke gebruikers melden ongewenste aanrakingen, seksueel misbruik op basis van beeldmateriaal, en nieuwe vormen van gendergerelateerd geweld—vaak gebagatelliseerd of onvoldoende geadresseerd binnen bestaande juridische kaders.

In hun artikel introduceren Rigotti en McGlynn het begrip meta-verkrachting om de lichamelijke en indringende aard van deze schade beter te vatten. Ze presenteren een nieuwe categorisering van seksuele intimidatie en misbruik binnen de metaverse, en bieden een diepgaande analyse van de mogelijke rol van het strafrecht.

In tegenstelling tot gangbare opvattingen betogen Rigotti en McGlynn dat bestaande strafrechtelijke bepalingen reeds toepasbaar kunnen zijn op bepaalde vormen van meta-verkrachting. Daarnaast stellen zij hervormingen voor om het strafrecht toekomstbestendig te maken, onder meer door het strafbaar stellen van intieme inbreuken. Door het juridische kader rond meta-verkrachting te heroverwegen, beoogt het artikel bij te dragen aan een beter begrip van de aard en impact van deze gendergerelateerde schade, en aan het vergroten van veiligheid en autonomie in virtuele omgevingen.

Het artikel (in Engels) is open access beschikbaar via de website van de Oxford Journal of Legal Studies.

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.