Eerste groep professionals rondt postacademische Leergang Koninkrijkszaken af
Leven lang Ontwikkelen beeld: Rick Wink
Veertig deelnemers vierden, samen met hun docenten, vrienden en familie, op vrijdag 24 april de succesvolle afronding van de Leergang Koninkrijkszaken. Wat houdt de nieuwe leergang in en wat levert die de deelnemers op?
‘Scheveningen is niet het meest westelijke puntje van ons Koninkrijk.’ Met die uitspraak wees staatssecretaris voor Koninkrijksrelaties Eric van der Burg op het groeiende besef bij zijn Haagse collega’s dat het Koninkrijk verder reikt dan Europees Nederland. Op de slotbijeenkomst van de Leergang Koninkrijkszaken raakte hij hiermee de kern van waarom deze leergang in het leven is geroepen.
De postacademische Leergang Koninkrijkszaken – een gezamenlijk initiatief van De Haagse Hogeschool en de Universiteit Leiden – brengt professionals uit Nederland en het Caribisch gebied samen in een uniek, praktijkgericht en academisch programma. De eerste editie van de leergang liep van oktober 2025 tot en met april van dit jaar en werd gevolgd door een diverse groep professionals: van beleidsadviseurs tot medici en van ondernemers tot juristen.
Met de toenemende interactie tussen het Caribische en Europese deel van het Koninkrijk groeit de behoefte aan onderwijs dat wetenschappelijke inzichten koppelt aan de alledaagse praktijk van Koninkrijksrelaties. Vanuit verschillende disciplines – historisch, bestuurlijk en maatschappelijk – verdiepten veertig deelnemers zich de afgelopen maanden in de complexiteit van het Koninkrijk en de samenwerking tussen de verschillende landen en instituties. Daarbij was er aandacht voor thema’s als goed bestuur, financiën, veiligheid, klimaat en geopolitiek.
Welke meerwaarde biedt de leergang voor professionals? Drie deelnemers vertellen:
Gebrek aan urgentie
‘Ik werkte al met Caribische studenten, maar miste de achtergrond: beleid, politiek, kolonisatie – dat stukje had ik gewoon niet. Deze leergang bracht dat voor mij samen. Wat me vooral is bijgebleven, is het gebrek aan urgentie. In bijna alle colleges kwam dat terug: omdat het om relatief kleine groepen gaat, worden problemen vaak niet als dringend gezien, terwijl dat juist leidt tot een gebrek aan gelijkwaardigheid op de eilanden. Daarnaast waren de colleges over het slavernijverleden en interculturele verhoudingen echte eyeopeners. Je weet dat het speelt, maar niet hoe diep dat zit. Docenten zoals Gert Oostindie maakten die geschiedenis heel inzichtelijk. Daardoor kijk ik nu anders naar mijn werk en begrijp ik de context veel beter.’
Kumi Tempels, senior beleidsmedewerker bij Nuffic en coördinator van de SEA Studentenraad
Inzicht in bestuurlijke verhoudingen
‘Vanuit mijn rol als programmamanager voor het Caribisch dossier wilde ik beter begrijpen hoe de bestuurlijke verhoudingen binnen het Koninkrijk werken. Ik wilde niet alleen afgaan op wat ik hoor, maar zelf goed begrijpen hoe het zit. Door mijn werk reis ik veel, dus ik heb een groot deel digitaal gevolgd en dat ging eigenlijk heel goed. Wat ik vooral meeneem, is de juridische kennis die aan bod kwam. Daardoor leerde ik dat veel niet zwart-wit is, maar dat er juist veel speelruimte is. Denk daarbij bijvoorbeeld aan EU-financiering. Dat geeft mogelijkheden om in de praktijk echt verschil te maken. Ik zou deze leergang vooral aanraden aan professionals en ambtenaren die met het Koninkrijk werken en de basis goed willen doorgronden.’
Bernise Stoffer, programmamanager bij Netherlands Enterprise Agency (RVO)
Niet alleen voor ambtenaren
‘Ik heb op Curaçao gewoond, maar merkte dat ik eigenlijk nog maar weinig wist over het Koninkrijk. Daarom wilde ik me verder verdiepen, ook op een meer academisch niveau. Wat ik vooral meeneem uit deze leergang is het belang van begrip en interesse voor elkaar. De nadruk ligt vaak op verschillen, terwijl we juist ook veel gemeen hebben. Toen ik begon, dacht ik dat de leergang vooral voor ambtenaren was, maar dat bleek helemaal niet zo – het is juist waardevol voor iedereen die hier meer over wil weten, ongeacht je achtergrond.’
Lisa Posthuma, projectmanager bij Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)
De bijeenkomst werd afgesloten met een duidelijke uitnodiging aan de deelnemers: om de opgedane kennis niet voor zichzelf te houden, maar als ambassadeur van het Koninkrijk verder te dragen in de eigen praktijk. In het najaar gaat een nieuwe editie van start. Professionals die hun kennis willen verdiepen en hun netwerk willen verbreden, kunnen met al hun vragen terecht bij de online voorlichtingssessie op dinsdag 9 juni.