Universiteit Leiden

nl en

Studieverenigingen laten zich in coronatijden niet uit het veld slaan

Met de invoering van de coronamaatregelen half maart was het KOG van de ene op de andere dag niet meer toegankelijk. Slecht nieuws natuurlijk voor de studenten, maar ook de studieverenigingen hebben ermee te maken. Hoe houden zij zich onder deze compleet nieuwe situatie?

Het voelde aanvankelijk als een grote klap, zegt Ayman Kariman, voorzitter van Juridische Faculteitsvereniging Grotius. Hij kijkt terug op een hectische periode. ‘Op de ochtend van 12 maart bleek dat er een inreisverbod naar de Verenigde Staten van kracht zou gaan. Dit betekende voor ons dat onze studiereis naar Chicago, die gepland stond van 5 tot en met 15 april, geen doorgang meer kon vinden. De verslagenheid binnen onze vereniging was groot.’

Ayman Kariman

Een dag later werd duidelijk dat de faculteit de deuren moest sluiten. De studievereniging ondernam direct actie. ‘Wij hebben die middag een groot deel van onze bestanden overgezet naar een online omgeving, zodat wij thuis verder konden werken. Sindsdien zijn wij niet meer op onze bestuurskamer geweest en werken wij vanuit huis. Wij hebben alle fysieke evenementen voor de rest van het jaar af moeten gelasten.’ Daarvoor moest snel contact worden opgenomen met reisorganisaties, buitenlandse accommodaties, kantoren en andere partijen die betrokken waren bij de geannuleerde evenementen. ‘Dit bleek soms een grote uitdaging, maar wij kunnen met opluchting zeggen dat dit ons goed gelukt is. Onze leden hebben zo, de teleurstellingen daargelaten, geen (financiële) hinder ervaren door de annulering van de evenementen.’

Online vermaak

Ook bij Corpus Delicti, de studievereniging voor Leidse criminologiestudenten, moest direct van alles worden afgelast, vertelt voorzitter Janine Bakker. ‘De studiereis naar Tallinn en Helsinki, de Dies Natalis, de liftwedstrijd en de twaalfuursborrel zijn hoogtepunten die in normale omstandigheden uitbundig gevierd zouden worden.’ Razendsnel werd de knop dan ook omgezet naar online. ‘Het wekelijkse koffieuurtje was een activiteit die wij snel naar een online platform konden verschuiven. Deze jarenlange traditie vindt nog steeds iedere woensdagochtend om half elf plaats, alleen deze laatste paar maanden wel via Houseparty. Verder vinden wij het ook belangrijk dat leden op andere momenten met elkaar kunnen samenkomen. Daarom is er al twee keer op vrijdag een borrel georganiseerd, waar iedereen kan bijkletsen en vermaakt wordt door onlinespellen. Iedere week wordt er gebrainstormd over nieuwe leuke online activiteiten. Zo staat er onder meer een bingoavond op de planning.’

Digitaal vermaak staat ook bij J.F.V. Grotius sinds de crisis hoog in het vaandel. ‘We hebben een Netflix-party georganiseerd, waarbij leden samen met ons vanuit huis mee konden genieten van een spannende film. Een paar dagen later zonden wij onze eerste aflevering van De Slimste Grotiaan uit, waarbij leden het online tegen elkaar opnamen voor een leuke prijs.’ Maar naast het vermaken van de leden verliest de vereniging ook de inhoud niet uit het oog. Zo werd er een online kantoorbezoek georganiseerd, konden leden in een online vragensessie met decaan Joanne van der Leun al hun vagen stellen over de ontwikkelingen binnen de faculteit tijdens de coronacrisis en hadden we onlangs een online Q&A met D66-fractievoorzitter Rob Jetten.

Janine Bakker

Bij CoDe hebben ze kort voor de coronacrisis nog een nieuw bestuur weten te vinden, zegt Bakker. ‘Er zijn zes geweldige personen gevonden die aankomend jaar het Zeventiende Bestuur zullen opvolgen. Voordat zij aantreden als nieuw bestuur vinden er uiteraard een aantal tradities plaats. Ook deze zijn naar de onlinewereld verschoven. Het kandidaatsbestuur is op 6 mei volgens traditie ingestemd op de Algemene Ledenvergadering (ALV). Het was een uniek moment, aangezien dit de eerste online ALV in de geschiedenis van CoDe was.’

Veerkracht

Deze blik op de toekomst dwingt de vereniging ertoe er het beste van te maken, zegt Bakker. ‘Deze tijd van het verenigingsjaar proberen wij zo mooi mogelijk te maken. Het is helaas niet helemaal hoe wij het voor ogen hadden, maar dat laat ons zeker niet uit het veld slaan. CoDe is een prachtige vereniging met geweldige leden, die veerkrachtig is en zich over alle obstakels kan zetten. We kunnen niet wachten tot het moment dat deze pandemie voorbij is en we met iedereen op fysieke wijze ons weer kunnen herenigen. Tot dan zal er bij CoDe van alles te beleven vallen in de onlinewereld.’

Ook Kariman roemt op zijn beurt het incasseringsvermogen van zijn vereniging. ‘Deze periode heeft ons geleerd dat je soms buiten de gebaande paden moet durven te treden om nieuwe wegen te ontdekken. Niemand had de huidige situatie kunnen voorzien, maar ik ben er trots op hoe wij dit als bestuur, samen met onze commissies, op een adequate en creatieve manier hebben opgevangen. Het jaar verloopt misschien niet zoals wij gehoopt hadden, maar het draaiende houden van de vereniging tijdens een crisisperiode is een ervaring die weinig voorgaande besturen met ons kunnen delen. Dat maakt ons bestuursjaar extra speciaal. Wij kijken enorm uit naar het moment dat wij weer fysieke evenementen kunnen organiseren, maar tot die tijd staan wij online klaar voor onze leden.’

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.