Universiteit Leiden

nl en

‘ISGA: een innovatieve hub voor het aanpakken van global challenges’

Joachim Koops is door de Universiteit Leiden aangesteld als wetenschappelijk directeur van het Institute of Security and Global Affairs (ISGA) in Den Haag. ‘ISGA is zo gepositioneerd dat het onderzoek kan verbinden met beleid op het gebied van veiligheid en global affairs, een geweldige positie voor dit jonge en creatieve instituut.’ Welke uitdagingen liggen er voor ISGA in het verschiet aldus Koops?

ISGA is opgericht toen drie jaar geleden verschillende onderzoeksgroepen werden samengevoegd. Deze onderzoeksgroepen hielden zich bezig met allerlei vraagstukken op het gebied van veiligheid en global affairs. ‘ISGA is in meer dan één opzicht een jong en dynamisch instituut,’ zegt Koops. ‘Daarmee bedoel ik dat we een jong instituut zijn met een jonge staf maar ook dat het onderzoek en onderwijs dat bij ISGA plaatsvindt innovatief is en echt van deze tijd. De uitdaging voor de komende jaren zal zijn om dit dynamisme te behouden, terwijl er tegelijk gewerkt wordt aan het consolideren en opbouwen van permanente structuren.’ Koops voegt daaraan toe dat hij het als een eer beschouwt om verder te mogen bouwen aan de uitmuntende visie van oprichtend directeur Edwin Bakker en interim-directeuren Bibi van den Berg en Antoaneta Dimitrova.

Security challenges

Naast zijn aanstelling als wetenschappelijk directeur, bekleedt Joachim Koops ook nieuwe de leerstoel Security Studies. Zijn onderzoek zal zich richten op de veranderende aard van veiligheid en hoe internationale organisaties zoals NAVO, de VN en de EU een rol kunnen spelen in het versterken van global security governance. Koops is overtuigd van het potentieel en de meerwaarde van ISGA: ‘ISGA bevindt zich in de unieke positie om zich te kunnen ontwikkelen tot het meest toonaangevende instituut op het gebied van global security challenges zoals terrorisme, cyberaanvallen, de rol van technologie, inlichtingen en crisis management. Ik ben ervan overtuigd dat de toekomst van diplomatie en global security challenges zich bevindt op de intersectie tussen beleid en academisch onderzoek. Dat willen we daarom proberen te vertalen naar onderwijs, onderzoek en beleidsadviezen op nationaal, Europees en internationaal niveau.’

ISGA's toekomst

Voor de komende jaren heeft Koops een duale aanpak in gedachten. ‘Aan de ene kant is het belangrijk dat we een pas op de plaats maken om stabiliteit te creëren en zo onze activiteiten op het gebied van onderzoek en onderwijs te consolideren. Aan de andere kant,’ vervolgt Koops, ‘wil ik ons team helpen om de energie en het dynamisme te behouden. Om nieuwe ideeën te verwezenlijken, waarbij we gebruik kunnen maken van het uitstekende netwerk dat ons team heeft opgebouwd in Den Haag, Brussel en bij internationale beleidsinstanties.’

Internationale achtergrond

‘De internationale atmosfeer van ISGA met zijn sterke banden met Nederlandse beleidsvorming is de ideale omgeving voor mij,’ benadrukt Koops. Als ‘Duitse Europeaan’, studeerde hij Philosophy, Politics and Economics (PPE) en Law aan de universiteit van Oxford in Groot-Brittannië, Political, Law and Economics aan de universiteit van Turku in Finland en promoveerde hij in Political Science, Sociology and Macroeconomics aan de universiteit van Kiel in Duitsland. Hij begon zijn carrière als UD International Affairs bij het Vesalius College in België waar hij vervolgens doorgroeide tot afdelingshoofd en uiteindelijk werd benoemd als decaan van het gehele college. ‘Ik heb aan het roer gestaan van een enorme transformatie waarbij we een Liberal Arts & Science college omgevormd hebben tot een interdisciplinaire Global Affairs school. Vesalius heeft een geweldig team van jonge wetenschappers. Het was een geweldige ervaring en is iets waarvan ik denk dat het me goed heeft voorbereid op wat ik de komende jaren kan verwachten bij ISGA.’

 

Diverse en dynamische beleidshub aan zee

Den Haag is opmerkelijk in vele opzichten: het is een internationaal georiënteerde stad, dynamisch maar ook ‘established’ vanwege de vele overheidsinstituten, gezegend met een wereldberoemde universiteit en gelegen aan een beeldschone kust. ‘Wat wil een mens nog meer?’ vraagt Koops opgewekt. ‘De Universiteit Leiden heeft een geweldige keus gemaakt door zich te vestigen in Den Haag. Ik kijk ernaar uit om de stad, mijn collega’s en de universiteit beter te leren kennen.’

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.