Universiteit Leiden

nl en

Promotie

Clinical Challenges and Innovations in the Treatment of Pelvic fractures

  • R.A. Timmer
Datum
dinsdag 12 mei 2026
Tijd
Locatie
Academiegebouw
Rapenburg 73
2311 GJ Leiden

Promotor(en)

  • Prof.dr. I.B.Schipper
  • dr. S.A.G. Meylaerts

Samenvatting

Bekkenfracturen komen voor in twee onderscheiden patiëntenpopulatie: jonge patiënten na hoogenergetisch trauma en, met toenemende frequentie, kwetsbare oudere patiënten na laag energetisch letsel. Optimale diagnostische en behandelalgoritmen voor fragiliteitsfracturen van het bekken (FFP) ontbreken nog steeds.

Dit proefschrift toont aan dat routinematige CT-beeldvorming bij geriatrische patiënten die zich op de spoedeisende hulp presenteren met een bekkenfractuur in de meeste gevallen niet routinematig geïndiceerd is. Aanvullende posterieure fracturen, waarvoor CT doorgaans wordt verricht, hebben beperkte klinische consequenties, aangezien de behandeling primair wordt bepaald door de pijnklachten en mobiliteit van de patiënt.

Aanhoudende pijn en verminderde mobiliteit na een initiële periode van conservatieve behandeling vormen de indicatie voor minimaal invasieve chirurgische fixatie. Strikte follow-up blijft essentieel. Wanneer chirurgische interventie geïndiceerd is, verdient percutane schroeffixatie de voorkeur bij deze kwetsbare patiëntenpopulatie. 3D-genavigeerde schroeffixatie toont een hoge nauwkeurigheid met een zeer laag risico op verkeerde schroefplaatsing en bijgevolg geen neuro vasculair letsel ter hoogte van de sacrale neuroforamina.

Verwijdering van het percutane schroeven lijkt vooral noodzakelijk bij jongere patiënten met aanhoudende pijn en resulteert naar het lijkt in betekenisvolle klinische verbetering, hoewel het precieze onderliggende mechanisme onduidelijk blijft.

Dit proefschrift beoogt bij te dragen aan verfijndere indicaties voor zowel diagnostiek als chirurgische interventie, en aan bredere implementatie van 3D-navigatietechnieken bij de fixatie van bekkenfracturen.

Proefschriften

Ongeveer een week na de promotie zijn proefschriften van Leidse promovendi digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium. De proefschriften op deze site zijn vrij toegankelijk. Alleen in sommige gevallen rust er een tijdelijk embargo op een proefschrift en wordt het proefschrift pas later volledig beschikbaar gesteld.

Persvragen (alleen journalisten)

pers@lumc.nl

Algemene informatie

Bureau Pedel
pedel@bb.leidenuniv.nl
071 527 7211

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.