Universiteit Leiden

nl en

Promotie

The Repercussions of Recognition - T cells in the tumor microenvironment

  • M. Slagter
Datum
dinsdag 23 september 2025
Tijd
Locatie
Lokhorstkerk
Pieterskerkstraat 1
2311 SV Leiden

Promotor(en)

  • Prof.dr. A.N.M. Schumacher

Samenvatting

In mijn promotieonderzoek heb ik bestudeerd hoe afweercellen, specifiek T-cellen, interacteren met kanker. Ten grondslag aan het onstaan van kanker ligt DNA-schade. T-cellen kunnen specifiek tumorcellen herkennen – en daarna doden – op basis van afwijkende eiwitten, zogenaamde neoantigenen, die ontstaan als gevolg van deze DNA-schade. Dit maakt de T-cel een veelbelovende basis voor nieuwe kankerbehandelingen: immunotherapie.

Ik onderzocht onder andere of tumoren voldoende neoantigenen bevatten voor herkenning door T-cellen. In ongeveer de helft van de onderzochte tumoren vonden we genoeg van deze eiwitten, wat hoop biedt voor brede toepasbaarheid van T celgerichte therapieën. Toch kunnen tumoren zich slim verstoppen voor het immuunsysteem. Daarom keken we ook naar manieren om T-cellen beter in tumoren te laten binnendringen bij triple-negatieve borstkanker, alvorens immuuntherapie toe te dienen. We ontdekten dat bepaalde behandelingen het immuunsysteem activeren, maar dat de grootste effecten komen van zogeheten checkpointremmers, die T cel-remmende signalen opheffen.
Daarnaast onderzocht ik hoe T-cellen hun omgeving beïnvloeden via signaalstoffen (cytokines). Verrassend genoeg bleek een belangrijk cytokine, IFNγ, een breed effect te hebben op omliggende cellen en niet alleen op de cellen die direct in contact zijn met T-cellen. Tot slot keek ik in een grote databank van tumor DNA of nog onbehandelde tumoren actief neoantigenen verliezen om herkenning te voorkomen, maar vond daar geen overtuigend bewijs voor.

Mijn onderzoek combineert fundamentele biologie met klinische relevantie en maakt gebruik van computationele methodologie. De inzichten dragen bij aan ons begrip van hoe het immuunsysteem kanker bestrijdt en daarbij aan het verbeteren van T-cel immunotherapie.

Proefschriften

Ongeveer een week na de promotie zijn proefschriften van Leidse promovendi digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium. De proefschriften op deze site zijn vrij toegankelijk. Alleen in sommige gevallen rust er een tijdelijk embargo op een proefschrift en wordt het proefschrift pas later volledig beschikbaar gesteld.

Persvragen (alleen journalisten)

pers@lumc.nl

Algemene informatie

Bureau Pedel
pedel@bb.leidenuniv.nl
071 527 7211

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.