Logo Universiteit Leiden.

nl en

Cursus: Statelijke Dreigingen in de lokale context

Van intimidatie en spionage tot sabotage: statelijke dreigingen raken steeds vaker de nationale en lokale veiligheid. Deze cursus helpt je om signalen te herkennen en effectief te handelen binnen jouw rol en verantwoordelijkheden.

In drie intensieve cursusdagen verdiep je je in de aard en impact van hybride dreigingen, zoals kennisdiefstal, sabotage van vitale infrastructuur en intimidatie of liquidaties op Nederlands grondgebied. Je leert hoe deze dreigingen zich manifesteren op lokaal niveau en wat dit betekent voor professionals bij gemeenten, politie en andere ketenpartners. Met academische verdieping én praktische handvatten krijg je inzicht in relevante signalen, juridische kaders en de rol van jouw organisatie in het bredere veiligheidsnetwerk. 

De cursus combineert wetenschappelijke inzichten met praktijkervaring en beleidskaders. Je leert van toonaangevende experts en gastsprekers uit zowel de academische wereld als de operationele praktijk. De inhoud is opgebouwd rond twee pijlers: inzicht in statelijke dreigingen en de implicaties daarvan voor de lokale veiligheid, én handelingsperspectieven voor professionals in het veld. De cursus vindt plaats in het hart van Den Haag en biedt volop ruimte voor interactie, reflectie en netwerken. 

Profiel

De cursus richt zich op de volgende doelgroep:

  • Je houdt je in het dagelijkse werk direct of indirect bezig met vraagstukken op het gebied van statelijke actoren, hybride dreigingen, kennisveiligheid, ongewenste buitenlandse inmenging en/of openbare orde en veiligheid;
  • Je werkt bij de rijksoverheid of decentrale overheid (zoals NCTV, AIVD, Defensie of gemeenten), het OM of landelijke of regionale eenheden van de nationale politie;
  • Je functioneert op HBO of WO niveau en beschikt over relevante werkervaring.
Leerdoelen

Na afloop van deze cursus heb je:

  • Kennis van en inzicht in de verschijningsvormen van statelijke dreigingen en de wijze waarop dreiging zich manifesteert in de lokale context;
  • Kennis van en inzicht in verschillende hybride dreigingen;
  • Handvatten onderzocht en inzicht in de mogelijkheden en uitdagingen/dilemma’s omtrent de omgang met de dreiging die uitgaat van statelijke actoren en hybride dreigingen;
  • Inzicht in de keten van partners die samenwerken om statelijke dreigingen tegen te gaan;
  • Een groter netwerk van deelnemers die werkzaam zijn bij verschillende ketenpartners en sprekers die werkzaam zijn in de lokale context.
Programmabegeleiding

Het programma wordt begeleid door programmaleiders Joyce Koch en Siebrich Visser.

Data, kosten en inschrijving

Data voorjaar 2026: (VOL)

  • maandag 16 maart 2026
  • dinsdag 17 maart 2026
  • woensdag 18 maart 2026

Kosten: € 2.149,-
Locatie: Centrum Den Haag

Houd mij op de hoogte

Contact

Voor vragen over deze cursus kun je contact opnemen via:
E: learning@fgga.leidenuniv.nl en T: 070 800 9504

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.