Crashcourse 'Psychologie van de Aantrekkingskracht'
Ben je een havo- of vwo-leerling in klas 3, 4 of 5 op De Kager in Leiden en ben je benieuwd naar de psychologie van menselijke aantrekkingskracht? Wil je weten hoe onderzoek aan het Instituut Psychologie van de Universiteit Leiden werkt? Doe dan mee aan de crashcourse 'Psychologie van de Aantrekkingskracht' aan de Faculteit der Sociale Wetenschappen!
Ontdek hoe aantrekkingskracht onze aandacht en waarneming beïnvloedt!
Tijdens deze crashcourse leer je de basisprincipes van psychologie en hoe wetenschappelijk onderzoek in dit vakgebied wordt uitgevoerd. Thema's zoals de invloed van aantrekkingskracht op aandacht, sociale cognitie en perceptie, en methoden om gegevens te verzamelen, analyseren en presenteren komen uitgebreid aan bod.
Krijg inzicht in de psychologische processen achter dagelijks sociaal gedrag en hoe onderzoek in de praktijk werkt.
De crashcourse bestaat uit 6 lessen. Lessen aan de universiteit worden trouwens colleges genoemd. Hieronder vind je de inhoud van alle colleges:
College 1: Introductie in psychologie en aantrekkingskracht
Leer over de basis van psychologie en de rol van aantrekkingskracht in menselijk gedrag. Ontdek wat je tijdens de crashcourse gaat leren.
College 2: Onderzoeksmethoden in de psychologie
Verdiep je in de wetenschappelijke methoden achter psychologisch onderzoek. Ontdek hoe experimenten worden opgezet en voer zelf een onderzoek uit.
College 3: De invloed van aantrekkingskracht op aandacht
Ontdek hoe aantrekkingskracht bepaalt waar je op let en leer hoe je hersenen daarbij werken.
College 4: Hoe we anderen zien en relaties vormen
Begrijp hoe we anderen waarnemen en interpreteren, en hoe aantrekkingskracht sociale oordelen en beslissingen beïnvloedt. Leer hoe synchronisatie en coördinatie een rol spelen bij het vormen van connecties en het opbouwen van relaties.
College 5: Workshop data-analyse
Leer basisvaardigheden in data-analyse en interpreteer resultaten van experimenten uit eerdere colleges.
College 6: Onderzoeksbevindingen communiceren
Ontwikkel vaardigheden in het presenteren van onderzoeksresultaten via posters, blogs of sociale media.
De colleges vinden plaats op maandagmiddag van 14:30 tot 16:00 uur, onder schooltijd, aan de Faculteit der Sociale Wetenschappen, Wassenaarseweg 52, Leiden. Dit is slechts 5 minuten fietsen vanaf school.
- les 1: maandag 03 februari
- les 2: maandag 17 februari
- les 3: maandag 17 maart
- les 4: maandag 31 maart
- les 5: maandag 14 april
Het 6de college wordt ingepland in samenspraak met de leerlingen.
Laat je teamleider weten of je meedoet
Geef vóór 13:00u op dinsdag 28 januari a.s. aan de teamleider van jouw jaar door of je wilt meedoen met deze crashcourse. School beslist dan of je de betreffende schooltijd kunt missen.
- Zit je 3 havo? Stuur mevrouw Van Kuijk een mail ››
- Zit je in 4 of 5 havo? Stuur mevrouw Fennis een mail ››
- Zit je in 4 of 5 vwo? Stuur mijnheer Bakker een mail ››
Natuurlijk kun je jouw teamleider ook gewoon eventjes aanschieten om te zeggen dat je graag wilt meedoen! Mocht je mee mogen doen, dan zullen je ouders ook nog om toestemming worden gevraagd.
Showcase
Deze blog is geschreven door studenten van de crashcourse 'Psychologie van de aantrekkingskracht'
Heb je ooit gedacht dat je date geïnteresseerd was, maar bleek dat niet zo te zijn? Je bent niet de enige. Uit onderzoek van Samara et al. (2021) blijkt dat mannen vaak overschatten hoe aantrekkelijk hun date hen vindt – vooral als ze zelf wél interesse hebben. Dit fenomeen heet de seksuele overperceptiebias.
De onderzoekers lieten 67 deelnemers speeddaten en onderzochten hoe goed zij konden inschatten of hun date hen opnieuw wilde zien. Het bleek dat mannen minder accuraat werden zodra ze zelf interesse hadden, terwijl vrouwen gemiddeld rond de 50% accuraatheid zaten – ongeacht hun eigen gevoelens.
Een belangrijke verklaring: emotieprojectie. Mensen blijken hun eigen gevoelens (bijvoorbeeld: “ik vind jou leuk”) vaak te projecteren op de ander (“dus jij vindt mij vast ook leuk”).
Opvallend was dat seksuele verlangens of hoe aantrekkelijk iemand zichzelf vindt geen sterke invloed hadden op deze inschattingen.
Conclusie: onze gevoelens kunnen onze waarneming flink vertekenen. En dat is niet alleen verwarrend – het kan ook zorgen voor miscommunicatie of ongemakkelijke situaties in het daten.
Wil je betere inschattingen maken tijdens een date? Probeer dan afstand te nemen van je eigen gevoelens en écht te letten op de signalen van de ander.
